Powstanie Wielkopolskie

Ziemia Wielkopolska, ziemia naszych praojców i nas. Wydała tylu wybitnych synów i córek – pokazał tego czas. Droga do niepodległości nie jest usłana różami. Przeciwnie – jest kręta, zawiła i usłana ludzkimi dramatami!

Miłość kosztuje – ta do ojczyzny też. Wiedział o tym zniewolony kraj. Wolność nie przychodzi sama. Wiedzieli o tym wszyscy Polacy. Ci w kraju i ci co wybrali los tułaczy.

Zabór pruski, napływ ludności niemieckiej, Cel jeden rozmywać polskość, zabijać polskiego ducha, problem był jeden. Polacy - nie chcieli tego słuchać. Stanisław Taczak, Józef Dowbor Muśnicki Przywódcy na miarę czasów. Wychodzą z podziemi, pociągają za sobą innych, wbrew niemieckich żołdaków!

Dzień 26 grudnia 1918 roku przez Poznań przejeżdża Paderewski. Wysiada z pociągu, wita go tłum ludzi i to jeszcze bardziej entuzjazm budzi! Następnego dnia wybucha powstanie, trwa do 16.02.1919 r. Największe i najbardziej heroiczne w dziejach Poznaniaków wyzwanie.

Prusacy się wściekają, Polakom rady nie dają. Straty jak na okręg Wielkopolski są duże. 2261 zabitych, 6000 rannych. Polaka nie da się zmusić, by schylił kark przed zaborcą,

Chociaż Niemcy na każdym kroku Polskich obywateli – prześladują i karcą! Na przestrogę w wielu miejscach przeprowadzane były egzekucje. Od niemieckich strzałów padali na ziemię Najlepsi polscy synowie! I cóż na to historia powie?

Powstanie Wielkopolskie sprawiło, że po 123 latach niewoli nadwarciańskie dziedzictwo do macierzy wróciło! Jakie będą następne karty naszych dziejów… Czy Polska może liczyć na życzliwość sąsiadów, A może innych dobrodziejów?

W historii naszej ojczyzny sprawdza się tylko jedno... -jak umiesz liczyć, licz tylko na siebie. Liczyć na pomoc w potrzebie to Polacy mogą tylko -na Pana Boga w niebie!

"Kto ty jesteś? Polak mały! Jaki znak twój? Orzeł biały!" Tak chcemy uczyć nasze dzieci I niech nam zawsze słońce świeci!

Image